2002 9th Nationals Results

Nationals 2002 Results

Dalmatian National Championship show. 3/11/02
Judge : Mr Arne Foss Norway


Special Vet Dog (1)
1. Ch Wongabeena Noble star (I Rentsch)


Special Vet Bitch (3)
1. Gr Ch Jalorca jULIANA (Jalorca Knls)
2. Ch Troubadore Miss Milly (Atkins)
3. Ch Casdany Casandrah (Whytewood Knls)


Veteran Dog (5)
1. Ruyton Vaudeville (L Whitting)
2. Ch Pampard Pistol Knight (Marshall)
3. Ch Firencoach Munchero (Burrell)
4. Ch Jalorca Jetset Jamie (Jalorca Knls)
5. Ch Rondaglen Top ofthe Pops (Watkins)


Veteran Bitch (6)
1. Ch Karridgeway Ginger Spice (Byrnes-Suchy)
2. Ch Lendalbas Black Fashion (Easytospot Knls)
3. Strathrose Call Me madam (Wombwell)
4. Gr Ch Daltonico Pholly (Marshall)
5. Wynarka Tully CD (Moore)
6. Palanquin Cracklin Rose (Clarek-Pearman)


Baby Dog (3)
1. Sarasota Fireball (Smith/McKeown)
2. Instride Wicked Wizard (Harvey)
3. Dalridge Philsfors Stone (Marshall)


Minor (7)
1. Spotfire Fireball (Augustinus)
2. Gemcourt Longwaytothetop (Baker/Worswick/Blair/Chadwick)
3. Zedbears Final Countdown (Burrell)
4. Starswept Canada Club (Douglas)
5. Lukius Draco Malfoy (Woiwade)


Puppy Dog (12)
1. Blairwick Aragorn (Lenne)
2. Spotfire Golden Glow (Augustinus)
3. Maitwel Dark Angel (Dean)
4. Paceaway Redhot Rumor (Minter)
5. Karridgeway Mandrake (Byrnes-suchy)
6. Adice Bohemian Rhapsody (Irving/Mertin)


Junior Dog (5)
1. Speklan Triumph Trophy (Beattie)
2. Dianon Crackerjack (Townsend)
3. Wonowon Montgomery (Blakeley)
4. Xanara Wolverine (Parry)
5. Bryteeyes Watch My Style (Dyer)


Intermediate Dog (17)
1. Dalmate Blue Moon (Kingston-Brown)
2. Kirindal Paint My World (Olive)
3. Pampard Pheel Theneed (Marshall)
4. Ch Paceaway Za Za Binks (Gough)
5. Blairwick Stargate (Pettitt)
6. Ch Dalridge Phantom Menace (Marshall)


Aust bred (20)
1. Ch Ozziespot Wicked T Xtreme CD AD ET (Irving)
2. Gr Ch Dalkin Ilas Dark Star (Atkin)
3. Ch Firencoach Th Mohican (Burrell)
4. Ch Whytewood Littl Richard (Whytewood Knls)
5. Sutania Kokomo ET (Whymark)
6. Ch Starswept Chimney Sweep ET (McConachy)


Open Dog (16)
1. Ch Belnova Sovereign King (Wombwell)
2. Gr Ch Instride Phestive Knight (Bahr & Marshall)
3. Ch Brewen Masta O Ceremony (Johns)
4. Ch Swiftgait The Spellbinder (Marshall)
5. Ch Ruyton Xaminer (Walsh)
6. Ch Retma Cardassia (Blair/Chadwick)


Dog Challenge: Ch Belnova Sovereign King
Res: Gr Ch Instride Phestive Knight


Baby Bitch (6)
1. Instride I Aint No Saint (Harvey)
2. Dalridge Charlottes Web (Linehan)
3. Whytewood Precious Kiss (Whytewood Knls)
4. Instride merlins Magic (Veitch/Harvey)


Minor Bitch (4)
1. Pampard Poppysn The Field (Marshall)
2. Delrei Picture Perfect (Beattie)
3. Lukius Divination (Williams)
4. Dimadal Wildfyre (Dimadal Knls)


Puppy Bitch (8)
1. Instride Thunda Struck (Harvey)
2. Jendally Extra Special (Delmenico)
3. Jazzanda White Diamond (John)
4. Silbrough Isabeau (Jones)


Junior Bitch (7)
1. Blairwick Foxy Lady (Blair/Chadwick)
2. Paceaway Madison (Spencer)
3. Kandyspot Belle Ann (Williams)
4. Ch Paceaway At Tiffanys (Minter)


Intermediate Bitch (24)
1. Ch Dimadal sweet N Sassy (dimadal Knls)
2. Firencoach Livin La Vida (Burrell)
3. Trudals Darina (Mercaldi)
4. Whytewood Night Ov Ebony (Whytewood Knls)
5. Ch Gemcourt Nickers Inanot (Beinke)
6. Ch Daligere Freckled Fudge (Muldoon)


Aust Bred (22)
1. Gr Ch Brewen Wicked Waze AD JD (Irving)
2. Ch Belnova Lady Bae (Atkins)
3. Ch Retma Diamond Hunter (Blair/Chadwick)
4. Ch Paceaway Kiara (Burrell)
5. Ch Trudals Daisy A Day (Clarke-Pearman)
6. Ch Brewen Masta Misdameena (Johns)


Open (22)
1. Ch Wonowon Cayuga (Burrell)
2. Gr Ch Pampard Pandamonium (Marshall)
3. Ch Dalkin Celestial Moon (Atkins)
4. Ch Coachstep Clarissa (Whytewood Knls)
5. Ch Karridgeway Ginger Spice (Byrnes-Suchy)
6. Ch Firencoach Cocopa (Gough)


Bitch Challenge: Blairwick Foxy Lady
Res: Ch Wonowon Cayuga

BEST IN SHOW / JUNIOR IN SHOW: Blairwick Foxy Lady
RUNNER UP BEST IN SHOW / OPEN IN SHOW: Ch Belnova Sovereign King

BEST Baby IN SHOW: Sarasota Cadillac
BEST Minor IN SHOW: Pampard Poppysn The Field
BEST Puppy IN SHOW: Instride Thunda Struck
BEST Junior IN SHOW: Blairwick Foxy Lady
BEST Intermediate IN SHOW: Ch Dimadal Sweet N Sassy
BEST Aust Bred IN SHOW: Ch Ozziespot Wicked T Xtreme CD AD ET
BEST Open IN SHOW: Ch Belnova Sovereign King



Read the judges critique here